GENCFORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
GENCFORUM

GENCLİK FORUM

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Yurtdışında eğitim süresince çalışma imkanları

YazarMesaj
Karakus
Admin
Karakus

Yurtdışında eğitim süresince çalışma imkanları Empty
MesajKonu: Yurtdışında eğitim süresince çalışma imkanları   Yurtdışında eğitim süresince çalışma imkanları Icon_minitimeCuma Ara. 19, 2008 6:56 pm

Yurtdışında öğrencilik yaparken nasıl çalışabilirsiniz?
Yurtdışında eğitiminiz sırasında çalışma imkanı ülkeden ülkeye değişen yasal kurallara bağlıdır. Part-time çalışma imkanları ile uluslararası öğrenciler haftalık cep harçlıklarını çıkartabilirler ancak bu çalışma imkanı ile okul masraflarını da karşılayabilirim gibi düşünülmemelidir. Öğrenciler Kampüs içerisinde veya kampüs dışındaki çalışma imkanlarını kendileri ayarlarlar.
İngiltere: İngiltere’de en az 6 aylık bir full-time eğitim programına (haftada en az 15 saat) kayıt yaptıran öğrencilere part-time (haftada 20 saat) çalışma izni yasal olarak verilir. (Örneğin; garsonluk, temizlik işleri, dağıtım işleri, resepsiyonist, vs gibi). Part-time çalışan öğrenciler saat başına ortalama 5-8 Sterlin arası para kazanabilir. Haftada 20 saat çalışan bir öğrenci 100-160 Sterlin arası haftalık ücret alabilir. Bu da haftalık kirasını ve cep harçlığını karşılar. İngiltere’de part-time iş genelde büyük şehirlerde bulunabilir. Özellikle Londra’da yabancı öğrencilere çok fazla iş olanağı vardır.

Amerika: Amerika’da öğrenciler yasal olarak eğitimlerinin ilk 9 ayında çalışma izni alamazlar. Ancak, üniversite kampusu içerisinde eğitim yapanlar kampus içerisinde; kütüphane, kafeterya, spor tesisleri, yemekhane, kampusun genel bakımı gibi işlerde part-time çalışabilirler. Ayrıca New York, Boston, Miami gibi büyük şehirlerde bulunan bazı üniversitelerde öğrencilerine part-time iş olanakları sağlar. Amerika’da part-time bir işte çalışan öğrenci saatine 8-15 USD arası bir para kazanabilir. Amerika’da çalışma izni konusunda detaylı bilgi için http://www.ins.usdoj.gov adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kanada: Öğrenciler üniversite kampüsünde veya dışarıda part time haftada 20 sat çalışma hakkına sahiptirler. Öğrenciler çalışacakları part time iş kendileri bulacaklardır. Kanada’da öğrencilerin kazanabilecekleri ücret ise, saat başı yaklaşık 10 Kanada Doları’dır.

Avustralya: Avustralya’ya öğrenci olarak gittiğiniz ilk günden itibaren haftada 20 saati geçmemek üzere çalışmaya başlayabilirsiniz. Bunun için öğrencilerin Avustralya Hükümetinden çalışma izni ve vergi numarası almaları gerekmektedir. Öğrenciler diğer tüm ülkelerde olduğu gibi genelde Sydney, Melbourne gibi büyük şehirlerde part-time iş daha kolay bulabilirler.

Yurtdışında eğitimin tamamlanması sonrasında çalışma olanakları
Yurtdışında eğitiminizi tamamladıktan sonra yasal izin alarak 1-2 yıl full time çalışabilirsiniz. Bu iznin alınması için bir yabancı şirket sizin adınıza bulunduğunuz ülkenin Çalışma Bakanlığına müracaat etmelidir.
https://gencforum.1talk.net

Yurtdışında eğitim süresince çalışma imkanları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yurt Dışı Eğitim grubu
» Dışı Eğitim - Sık Sorulan Sorular